Faridabad, Haryana
GST No. 06AAQCA2075G1ZN
Call 0804776908986% Response Rate
Send Enquiry
PBT Compounds Includes:-







Product Brochure
| Grade | Injection Moulding |
| Form | Virgin |
| Color | white |
| Melt Flow Index | 10 g/10 min |
| Fillers | 30% Glass Filled |
| Usage | Automotive Parts, Electrical Connectors, Electronic Housings |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Material | PBT |
| Melting Point | 223 Degree C |
| Density | 1.35 g/cm3 |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Grade | Unfilled |
| Form | Virgin |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Packaging Size | 25Kg |
| Melt Flow Index | 10 g/10 min |
| Fillers | Unfilled |
| Usage | Electronic Housings, Electrical Connectors, Automotive Parts |
| Material | Pellet |
| Density | 1.30 |
| Packaging Type | PolyBag |
Polybutylene terephthalate(PBT) is a thermoplastic engineering polymer that is used as an insulator in the electrical and electronics industries. It is a thermoplastic (semi-)crystalline polymer, and a type of polyester. PBT Granules are resistant to solvents, shrinks very little during forming, is mechanically strong, heat-resistant up to 150 °C (or 200 °C with glass-fibre reinforcement) and can be treated with flame retardants to make it non combustible
PBT Compounds Includes:-
View Complete details





Product Brochure
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Hdpe Poly Bag |
| Density | 1.51 g/cm3 |
| Form | Pellets |
| Color | Black |
| Brand | Addonn |
| Tensile Stress | 131 MPa |
| Processing Method | Injection Molding |
| Heat Deflection Temperature | 209 Deg C |
We are offering PBT Glass Filled Pellets .Addonn PBTGF30BK is a Polybutylene Terephthalate (PBT) product filled with 30% glass fiber with FR. Applications of PBTGF30 include electrical/electronic applications, appliances and handles.
View Complete details