Faridabad, Haryana
GST No. 06AAQCA2075G1ZN
Call 0804776908986% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Color | Natural |
| Usage/Application | Automotive Parts,Bobbins,Bearings,Mobile Part,Bushings,Gears,Fittings,Computer Component |
| Packaging Size | 25kgs |
| Material | Nylon 6 |
| Type | Granules |
| Packaging Type | PolyBag |
| Brand | ADDONN |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Polymer Type | Nylon 6 |
| Glass Filled % | 30% |
| Material Form | Virgin |
| Grade | Injection Moulding |
| Packaging Size | 25kgs |
| Material | Nylon 6 |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Type | Granules |
| Brand | ADDONN |
| Packaging Type | PolyBag |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Color | Green/Grey |
| Material | Nylon 6 |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Type | Granules |
| Packaging Size | 25kgs |
| Brand | ADDONN |
| Packaging Type | PolyBag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details








Product Brochure
| Usage/Application | Automotive Components ,Industrial Applications |
| Color | Black |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Addonn |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Density | 1.26 g/cm3 |
| Forms | Pellets |
| Moisture Content | 0.03 MPa |
| Product Feature | Chemical Resistant,Good Heat Resistance |
| Processing Method | Injection Molding |
View Complete details

Product Brochure
| Grade | Injection Moulding |
| Material Form | Virgin |
| Color | Black |
| Glass Filled % | No Glass Fiber |
| Melt Flow Index | 10-20 g/10min |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Hdpe Poly Bag |
| Material | Nylon |
| Brand | Addonn |
| Form | Granules |
View Complete details








Product Brochure
| Polymer Type | Nylon 66 |
| Glass Filled % | 30% |
| Material Form | Virgin |
| Grade | Injection Moulding |
| Color | Black |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Material | Nylon |
| Brand | Addonn |
| Form | Granules |
View Complete details





Product Brochure
| Nylon Type | Nylon 6 (PA6) |
| Material Form | Reprocessed |
| Reinforcement | Unfilled |
| Color | Black |
| Grade | Reprocessed |
| Glass Filled % | 0 |
| Glass Filler Percentage | PLAIN |
| Melt Flow Index | 10-20 g/10min |
| Packaging Size | 25Kgs |
| Packaging Type | Poly Bag |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Polymer Type | Nylon 6 |
| Glass Filled % | 50% |
| Material Form | Virgin |
| Color | White |
| Grade | Injection Moulding |
| Packaging Size | 25 KGS |
| Material | Nylon 06 Glass Filled 50% |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Type | Engineering Polymer |
| Brand | ADDONN |
View Complete details










Product Brochure
| Color | natural |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Material | Nylon |
| Form | Granules |
| Flexural Strength | 250 Mpa |
| Elongation at Break | 3.4 % |
View Complete details




Product Brochure
| Color | Black |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Material | Nylon |
| Packaging Type | Hdpe |
| Form | Granules |
| Flexural Strength | 240 Mpa |
| Size | Upto 5 mm |
ADDONN™ Polyamide 6 (Nylon 6) product Black in appearance with High heat and Impact resistance commonly used in Automotive Industry for making Auto Components.
View Complete details





Product Brochure
| Material | Plastic Granule |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Color | Natural |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Addonn |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Grade Standard | Off Grade |
| Usability | Automobile Industry |
ADDONN™ Polyamide 6 (Nylon6) resin can be customized glass filled 10% to 50%, it include excellent mechanical and physical properties such as high mechanical strength, excellent balance of stiffness and toughness, good high temperature performance, good electrical properties, abrasion and chemical resistance.
View Complete details