Faridabad, Haryana
GST No. 06AAQCA2075G1ZN
Call 0804776908986% Response Rate
Send Enquiry
It has broad use in automotive applications; these include "under the hood" parts such asradiatorend tanks, rocker covers, air intake manifolds, and oil pans,as well as numerous other structural parts such as hinges,and ball bearing cages. Other applications include electro-insulating elements, pipes, profiles, various machine parts,zip ties, conveyor belts, hoses, polymer-framed weapons, and the outer layer ofturnout blankets. Nylon 66 is also a popularguitar nutmaterial.
Nylon 66, especially glass fiber reinforced grades, can be effectively fire retarded with halogen-free products. Phosphorus-based flame retardant systems are used in these fire-safe polymers and are based on aluminium diethyl phosphinate and synergists. They are designed to meet UL 94 flammability tests as well as Glow Wire Ignition Tests (GWIT), Glow Wire Flammability Test (GWFI) and Comparative Tracking Index(CTI). Its main applications are in the electrical and electronics (E&E) industry.
Our Compounding Solution Include:-









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Glass Filled % | 30% |
| Material Form | Virgin |
| Color | Natural |
| Grade | Injection Moulding |
| Packaging Size | 25kgs |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Type | Granules |
| Brand | Addonn |
| Density | 1.26 g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
ADDONN™ Polyamide66 (Nylon66) Glass Filled 33% resin include excellent mechanical and physical properties such as high mechanical strength, excellent balance of stiffness and toughness, good high temperature performance, good electrical properties, abrasion and chemical resistance.
View Complete details











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Grade | Glass Filled |
| Material Form | Virgin |
| Glass Filled % | 30% |
| Packaging Size | 25kgs |
| Material | Nylon 66 |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Type | Granules |
| Brand | ADDONN |
| Packaging Type | PolyBag |
| Density | 1.38 |
View Complete details






Product Brochure
| Grade | Flame Retardant |
| Material Form | Virgin |
| Color | Black |
| Glass Filled % | 30% |
| Melt Flow Index | 10-20 g/10min |
| Packaging Size | 25 kg Bag |
| Material | Nylon |
| Pack Size | 25 Kg |
| Brand | Addonn |
| Elongation at Break | 4 % |
View Complete details






Product Brochure
| Color | Black |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Hdpe Poly Bag |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Brand | Addonn |
| Density | 1.32 g/cm3 |
| Form | Pellets |
| Product Feature | High Strength,ROHS Complaint |
| Processing Method | Injection Molding |
ADDONN™ N66GF5BK Polyamide (Nylon) resin include excellent mechanical and physical properties such as high mechanical strength, excellent balance of stiffness and toughness, good high temperature performance, good electrical properties, abrasion and chemical resistance.
View Complete details




Product Brochure
| Grade | Heat Stabilized |
| Material Form | Virgin |
| Color | white |
| Usage | Electrical and Automobile Engine Parts |
| Glass Filled % | Plain |
| Melt Flow Index | 5-10 g/10min |
| Packaging Size | 25 kg Bag |
| Packaging Type | Hdpe Poly Bag |
| Material | Nylon |
| Brand | Addonn |
View Complete details




Product Brochure
| Material | Nylon |
| Color | White,Yellow,etc |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Addonn |
| Density | 1.3-1.34 g/cm3 |
| Form | Granules |
| Flexural Strength | 210-230 N/m2 |
ADDONN™ Polyamide (Nylon66) resin include excellent mechanical and physical properties such as high mechanical strength, excellent balance of stiffness and toughness, good high temperature performance, good electrical properties, abrasion and chemical resistance.
View Complete details




Product Brochure
| Material | Nylon |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Color | white |
| Pack Size | 25 Kg |
| Brand | Addonn |
| Size | Upto 4 mm |
| Specific Gravity | 1.09 g/cm3 |
| Features | Low Gasoline Permeability and Superior Gas Barrier Properties. |
ADDONN™ Polyamide (Nylon 66) resin can be customized as per customer specification to meet his application needs. Addonn Family of Nylon include excellent mechanical and physical properties such as high mechanical strength, excellent balance of stiffness and toughness, good high temperature performance, good electrical properties, abrasion and chemical resistance.
View Complete details